Producenci
Jak prać firany?

Jak prać białe firany?

Firany, nawet te śnieżnobiałe, z czasem tracą swój naturalny kolor. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niekorzystnych czynników zewnętrznych, na których działanie są nieustannie narażone. Dym papierosowy,kurz, sadza albo ruchliwe rączki małych dzieci powodują, że pranie białych firan staje się z biegiem czasu nieuniknione, a wręcz powinno wejść w nawyk, by jak najdłużej uchronić tkaninę przed żółknięciem i nieestetycznymi plamami. Aby przywrócić im świeżość, dbając o strukturę materiału, należy podjąć decyzję o wyborze preparatów chemicznych oraz technice: w pralce czy ręcznie?

Szybko i przyjemnie, czyli pranie z użyciem pralki

Trwałe i grube tkaniny możemy przeznaczyć do prania w pralce automatycznej. Aby uniknąć uszkodzeń, program automatu należy ustawić na pranie ręczne lub delikatne. Przed włożeniem firanki do bębna dokładnie otrzepujemy ją z kurzu, składamy w kostkę i umieszczamy w specjalnej siateczce ochronnej albo w poszewce na poduszkę. Wcześniej warto również namoczyć tkaninę w roztworze ciepłej wody oraz preparatu wybielającego. Optymalna długość tego etapu wynosi około godziny, można jednak przedłużyć czas namaczania, gdy firany mają widoczne plamy lub większe zabrudzenia. W przypadku firan znajdujących się w pomieszczeniach zajmowanych przez osoby palące, może to trwać nawet kilkanaście godzin, by pozbyć się uciążliwego zapachu. W tym czasie należy regularnie wymieniać wodę oraz uzupełniać detergenty piorące, mieszając proszek z wodą aż do rozpuszczenia.

Dokładnie i delikatnie, czyli ręczne pranie białych firan

Jeśli zastanawiacie się jak prać firany, by zachować ich jakość, a jednocześnie dokładnie oczyścić, to najlepiej oczywiście wybrać opcję bardziej wymagającą, ale jednocześnie bezpieczniejszą, czyli pranie ręczne. W tym wypadku przebieg poszczególnych czynności wygląda podobnie jak przy namaczaniu z tym, że po godzinnej kąpieli w przygotowanym roztworze, należy wygnieść tkaninę i dokładnie wyprać w delikatnym proszku. Dopiero wtedy można przejść do płukania, które należy powtórzyć od dwóch do trzech razy, zanurzając materiał w letniej wodzie. Podczas ostatniego płukania do wody można dodać krochmal oraz wybielacz do tkanin. Preparaty pomogą dłużej utrzymać biel firanki oraz zachować pożądany kształt. Po tym etapie firanki zostawiamy, by nadmiar wilgoci spłynął. Następnym krokiem jest suszenie. Syntetyczne tkaniny można zawiesić na karniszu, by tam się osuszyły, natomiast naturalne (np. z bawełny) pozostawiamy rozłożone na ręcznikach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium