Producenci
Jakie zasłony do salonu wybrać?

Jakie zasłony do salonu wybrać?

Wybór dodatków do wystroju wnętrz naszego mieszkania czy domu to bardzo ważna sprawa. To właśnie te małe drobiazgi, jak doniczki na kwiatki, zasłony czy poduszki tworzą wyjątkowy klimat miejsca i dopełniają starannie przemyślaną aranżację konkretnego pomieszczenia, jak np. salon czy sypialnia. Na co zatem zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze zasłony do naszego salonu?

Użytkowe czy dekoracyjne?

Jest to podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przy okazji wybierania zasłon. W sytuacji, gdy wybierzemy zasłony dekoracyjne, możemy bardziej zaszaleć w kwestii materiału, z jakiego będą wykonane czy wzorów na nich. Ozdobne kotary mogą być ciężkie i mało przepuszczalne, a także mieć fantazyjny sposób upięcia na karniszu - zazwyczaj nie będziemy ich zasuwać i odsuwać, więc nie będzie nam to przeszkadzało.
Jeżeli z kolei chcemy zasłony typowo użytkowe, dobrze jest wybierać raczej lżejsze, delikatniejsze materiały, tak aby karnisz miał do udźwignięcia mniejsze obciążenie. Dodatkowym ważnym elementem jest poziom zaciemnienia: niektóre tkaniny, szczególnie te w ciemnych barwach, odetną więcej światła od salonu, niż jasne i niejednolite zasłony do salonu.

Długie czy krótkie?

Kolejnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest długość zasłon. Do wyboru mamy dwie opcje: albo wariant do samej podłogi, albo do linii parapetu. Ten pierwszy idealnie sprawdzi się, jeżeli w szeregu okien mamy także drzwi balkonowe, a także gdy chcemy, aby okno było dokładnie zasłonięte. Z kolei krótkie zasłony do salonu sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma balkonu, a nam zależy tylko na częściowym zaciemnieniu pokoju, gdy będziemy ich używać. Poza stopniem przepuszczenia światła oba warianty mają także różne ceny, co wynika z ilości zużytego materiału.  

Zgodność ze stylem wnętrza

Pytanie jakie zasłony do salonu wybrać? pojawia się nie tylko w sytuacji, gdy zastanawiamy się nad ich parametrami technicznymi. Jest to istotne także ze względu na wystrój naszego salonu i tutaj możemy obrać jedną z dwóch ścieżek: albo zasłony wkomponowują się w resztę wystroju, albo stanowią element wyróżniający się, niejako podbijający aranżację salonu. Ta druga opcja jest popularnym zabiegiem w przypadku pomieszczeń w minimalistycznym lub industrialnym stylu. Przykładowo, jeżeli cały salon mamy utrzymany w odcieniach bieli i szarości, zakup intensywnych w barwie zasłon, np. poprzez sklep internetowy sprawi, że będą one pierwszą rzeczą, na jaką osoba wchodząca do salonu zwróci uwagę, a także dodadzą całości swoistego pazura.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium